לוח אירועים

כיתת אמן בינלאומית לניצוח תזמורתי בניהולו של פרופסור יורמה פאנולה

לראשונה בישראל סדנת ניצוח בינלאומית
בניהולו של רב המנצחים יורמה פאנולה (פינלנד)

1 בפברואר 2007 באולם קריגר, כרמל צרפתי חיפה
קונצרט הסיום,10/2/2007 בשעה 20.30 , אודיטוריום רפפורט, חיפה

--------------------------------------------------------------------------------

התזמורת הסימפונית חיפה, תקיים לראשונה בישראל סדנת ניצוח בינלאומית לציון פתיחת בית הספר ללימודים מתקדמים למוסיקה שליד התזמורת . הסדנה הבינלאומית תפתח בניהולו של רב המנצחים מאסטרו יורמה פאנולה ב-1.2.2007 ותארח מנצחים מאוסטרליה,יפן, ארצות הברית, הונג קונג וישראל.

המשתתפים נבחרו בקפידה על ידי מאסטרו פאנולה ובסופו של התהליך מתוך כ-70 מועמדים, 8 זכו לקחת חלק פעיל בסדנה הבינלאומית לניצוח בחיפה. שאר המועמדים שלא התקבלו הוזמנו לקחת חלק כמשתתפים פאסיביים.

מאסטרו פאנולה מקיים סדנאות ניצוח בכל רחבי העולם בארצות הברית, גרמניה, הולנד,רוסיה, יפן, פינלנד, שבדיה ועוד. תלמידיו נחשבים לטובי המנצחים בעולם (אזה פקה-סאלונן- מנהל הפילהרמונית של לוס אנג'לס, מיקו פרנק, סאקארי אורמו ואחרים) ותופסים עמדות מפתח בעולם המוסיקה הקלאסית הבינלאומי. מאסטרו פאנולה בוחר בקפידה את המקומות בהן הוא מקיים סדנאות ניצוח ונענה לפנייתו של נעם שריף המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית חיפה להקדים את ביקורו בישראל ולקיים את סדנת הניצוח בנוסף לקונצרט בניצוחו שיתקיים במסגרת עונת המנויים של התזמורת.

במהלך הסדנה ינצחו המשתתפים על מגוון רחב של יצירות כגון: בטהובן -הסימפוניה החמישית, דבוז'אק - הסימפוניה מס' 9 "מן העולם החדש", שומאן – סימפוניה מס' 4, בראהמס – סימפוניות מס' 1 ו-3 , צ'ייקובסקי – סימפוניה מס' 5 ועוד. בנוסף ידרשו כל המשתתפים לנצח על הקונצ'רטו לצ'לו מאת שומאן (הסולן הוא הצ'לן הראשי של התזמורת צבי אורליאנסקי).

הסדנה תכלול כיתות אמן של ניצוח על התזמורת הסימפונית חיפה, סדנאות וידאו במהלכן ינתח מאסטרו פאנולה את עבודת המשתתפים, הרצאות מאת פרופ' נעם שריף המנהל המוסיקלי של התזמורת הסימפונית חיפה ופרופ' יצחק סדאי מאוניברסיטת ת"א.

סדנת הניצוח הבינלאומית תינעל בקונצרט חגיגי ב- 10/2/2007 ובו ינצחו בוגרי סדנת הניצוח.

ארגון והפקת סדנת הניצוח הבינלאומי: התזמורת הסימפונית חיפה
בשיתוף קרן ריץ', קרן הכט, קרן חיפה, מחלקת התרבות של עירית חיפה.

יורמה פנולה (נ. 1930), מנצח

יורמה פנולהיורמה פנולה הוא מנצח ממוצא פיני, מלחין ואחד מהמורים הידועים בכל העולם לתורת הניצוח.

במהלך לימודיו באקדמיה ע"ש סיבליוס התמחה פנולה במוזיקה כנסייתית ובניצוח. בין מוריו היו: לאו פונטק, דין דיקסון, אלברט וולף ופרנקו פררה. לבד מניצוח עסק פנולה בהלחנה והלחין מוזיקה מגוונת. שתי אופרות שלו "יאקו אילקה" ו-"אופרת הנהר" יצרו זרם חדש שזכה לכינוי "אופרה ביצועית (או אופרה נוחה לביצוע)" בשל השילוב שהוא יצר בין מוזיקה, אמנויות פלסטיות ואמנויות במה שונות לבין חיי היום יום. יצירות אחרות פרי עטו כוללות מחזות זמר, מוזיקה כנסייתית, קונצ'רטו לכינור, קפריצ'יו בסגנון ג'אז ומספר רב של יצירות קוליות.

יורמה פנולה שימש כמנצח והמנהל האמנותי של התזמורת הפילהרמונית של טורקו בין השנים 1965-1963, התזמורת הפילהרמונית של הלסינקי בין השנים 1972-1965, והסימפונית של אארהוס בין השנים- 1973-1970. כמו כן הוא הוזמן לא פעם לשמש כמנצח אורח באופרה הפינית הלאומית.

פנולה שימש כמורה לניצוח באקדמיה ע"ש סיבליוס בהלסינקי בין השנים 1994-1973. ולימד ניצוח באקדמיות המלכותיות בשטוקהולם ובקופנהאגן. הייתה לו השפעה מכרעת על עולם הניצוח, בשל איכויותיו כמורה, והוא נודע כ"היד הנסתרת" (או הכוח המניע) שמאחורי ההצלחה המדהימה לה זכתה שורה ארוכה ומתמשכת של מנצחים פינים צעירים. בין תלמידיו הבולטים ניתן למנות את אסה פקה סלונן (כיום בלוס- אנג'לס) , מיקו פרנק (כיום בבלגיה ובאופרה הלאומית הפינית), סאקארי אורמו (שירש את תפקידו את סימון ראטל בבירמינגהם), יוקה פקה סאראסטה ואוסמו ונסקה (כיום במינסוטה).

כיום משמש יורמה פנולה כמנצח אורח וכמורה במגוון רב של קורסי ניצוח ברחבי העולם בהם: פריז, לונדון, אמסטרדם, מוסקבה, ניו יורק, טנגלווד, אספן, אוטווה, וסידני.